Die Linke, Yeşiller, SPD, CDU/CSU partileri önümüzdeki Nisan ayında “Türkler Ermenilere soykırım yaptı” iddiasını Federal Almanya Parlamentosunda karar haline getireceklerini yine parlamento kürsüsünden beyan ettiler.

Sahtekârlıklara, yalan ve çarpıtmalara dayanan soykırım iddiasının Alman Üniversitelerinde ve okullarında ders olarak okutulması gündemdedir. Türk tarihini lekeleyerek gençlerimizin Türkiye’ye olan gönül bağlarını zayıflatmak istiyorlar.
Siyasi hesaplarla tarihimizi lekelemek isteyenlere verilecek en iyi cevap, elbirliğiyle Türk Tarihini inceleyip öğrenmektir. Bu yönde bir adım olarak 10 Nisan 2016 günü “Birinci Tarih Çalıştayı”nı toplayacağız.

Çalıştay her fikrin serbestçe tartışılacağı bir ortam sunacaktır. Hedef, çeşitli görüşten, farklı kökenli insanların elbirliğiyle, belgelere dayanarak, değişik açılardan bakarak, tarihi hakikatleri araştırmasıdır. Amacımız, geçmişten çıkartılacak derslerle daha barışçı bir geleceğe götürebilecek yolları bulmaktır.

Türk Tarihinin belgelere dayalı olarak öğrenilmesine katkıda bulunmak isteyen herkes bu çalıştaya katılmalıdır. Çalıştay Ruhr Bölgesinde veya Frankfurt’ta yapılacak, saat 11:00’den 19:00 kadar (yemek molası dahil) sürecektir.

Bundan böyle yılda iki kere “Tarih Çalıştayı” düzenlemeyi planlıyoruz. İkinci Tarih Çalıştayı’nın bu yılın sonbaharında yapılmasını hedefliyoruz.

Birinci Tarih Çalıştayına katılmak isteyenlerin 19 Mart günü saat 20:00’ye kadar aşağıdaki adrese yazılı olarak başvurmalarını rica ederiz. Bir aksama olmasın diye her iki email adresine de yazmanız isabetli olur. (Çalıştaya katılabilmek için daha sonra yollayacağımız yazılı davetiye zorunludur).

Email:

info@dialogfurfrieden.org


soylemezoglu@hotmail.de

1 Açılış

11:00

2 Tarih Çalıştaylarımızın hedefi, formatı

11:15

3 Tartışma

12:15

4 Yemek molası

13:15

5 Sunum: Sahtekarlığın sonu: 1921’de Berlin’de Talat Paşa’yı vuran katilin uydurdukları 94 yıl sonra kendi oğlu tarafından yalanlandı

14:00

6 Tartışma

14:45

7 Çalıştaylarda işlenecek konuların tanıtılması

15:30

8 Tartışma

16:00

9 Kapanış konuşması

16:45

10 Çalıştayın sona ermesi

17:00

Toplam süre

6 saat

Daha sonraki çalıştaylarda ele alınacak konular:

  1. Osmanlı Devleti, misyonerler ve Ermeni meselesi
  2. Osmanlı Devletinde gayr-ı müslimlerin vaziyeti
  3. Alman okul kitaplarında Türk tarihinin ele alınış biçimi
  4. Osmanlı Bankası Baskını: 19. Yüzyılın en kapsamlı terör saldırısı.

Share This:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir