İstanbul’dan Diyarbakır’a, İzmir’den Erzurum’a kadar memleketin neredeyse her şehrinde demokrasiye ve ay yıldızlı bayrağa bağlılıktan başka silahı olmayan yüzbinlerce vatandaş bedenlerini Cumhuriyet’e siper etti. Yüzlerce şehit verme pahasına darbecileri püskürttü. Hükümet ve Cumhurbaşkanı vatandaşlara öncülük ettiler. Medya darbecilere boyun eğmedi. Cumhuriyetimizin kurucusu Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tanklara ve bombalara karşı koyup oybirliği ile milletin büyük çoğunluğunun yanında yer aldı. Milletimiz herkese parmak ısırtan cesareti ile tarihimize altın harflerle yazılacak bir zafer kazandı.

Haklı olarak duyduğumuz sevinci paylaşmayanlar da var. 15 Temmuz günü, darbe girişiminden hemen sonra, Amerikanın (Trump’ı destekleyen) muhafazakar Fox News kanalında emekli Amerikan istihbarat yarbayı Ralph Peters tarafından hazırlanmış olan bir yorumda, darbeyi yapanların “iyi çocuklar” (good guys) olduğu, darbecilerin devirmek istediği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise “islamist bir diktatörlük kurmak istediği ve Amerikan’ın dostu olmadığı” vurgulandı. Sayın Erdoğan’ın vizyonunun “neo-Osmanlı megalomanyak bir vizyon” olduğunu öne süren emekli istihbarat yarbayı “Erdoğan’ın aslında demokratik bir seçimle seçilmediğini” iddia edip “Allah darbe yapmaya çalışanları kutsasın” (“God bless”) dedi.

Emekli yarbayın duası kabul görmeyip ertesi gün darbenin geri püskürtüldüğü belli olunca da yarbayımız “Türkiye’nin son ümidi kayboldu”, diye hayıflanarak Türkiye için “NATO göğsünde zehirli bir yılan beslemektedir” buyurdu.

Yeri gelmişken bu subayın başka yazılarına da işaret edelim. Ralph Peters 2007 yılında bir kitap yayınlamış ve Amerikan ordusunun Irak’tan çekilmesinden sonra ABD’nin bu ülkede Sünniler ile Şiiler arasında çıkması muhakkak olan iç savaşın mümkün olduğu kadar uzaması için uğraşması gerektiğini belirtmişti. Bu amaçla eğer iç savaşta Sünniler yenilir gibi olursa havadan bombardıman yoluyla Şiileri, yok eğer Sünniler üstün gelir gibi olursa da yine bombardıman yoluyla Sünnileri zayıflatarak iki tarafın mümkün olduğu kadar uzun süre birbiriyle boğuşup birbirini kırmasının ABD için en iyi çözüm olduğunu yazmıştı. İsrail’i korumanın en etkili yolunun bu tür iç çatışmalar sayesinde Müslüman dünyasını zayıflatmak olduğunu vurgulamıştı.

Bakınız: Ralph Peters, “Wars of Blood and Faith: The Conflicts That Will Shape the Twenty First Century” 2007, Mechanicsburg, S. 153-160.

Fox TV’deki yorumları için bakınız:

http://www.breitbart.com/video/2016/07/15/ralph-peters-god-bless-people-staging-coup-in-turkey-theyre-good-guys-obama-taking-side-of-islamist-fundamentalist-authoritarian/

http://www.foxnews.com/opinion/2016/07/16/turkeys-last-hope-dies.html

Share This:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir