Merkel hükümeti Alman Parlamentosunun „soykırım“ suçlamasının 
hukuken bir kıymeti olmadığını kabul etti:

2 Eylül 2016 günü Merkel Hükümeti üç aylık bir gecikmeyle Alman Parlamentosunun soykırım iftirasının HUKUKEN BAĞLAYICI OLMADIĞINI, bunun yalnızca bir “siyasi karar” olduğunu RESMEN açıkladı. Alman Hükümeti ayrıca soykırım iddiasının isabetli olup olmadığına ancak “YETKİLİ MAHKEMENİN KARAR VEREBİLECEĞİNİ” de belirtti.

Böylece Merkel Hükümeti, Türk Sivil Toplum kuruluşlarının “Parlamente sind keine Gerichte” (parlamentolar mahkeme değildir!) diye vurguladığı hakikati, yani Alman Parlamentosunun 1915 olaylarının soykırım olup olmadığı konusunda karar vermeye yetkili olmadığını, resmen kabul ve ilan etmiş oldu.

Türk STK’larının yıllardır savunduğu bu hakikati Alman Hükümeti neden üç aylık gecikmeyle açıklamak zorunda kaldı? Alman Hükümetinin bu hakikatleri açıklamaya mecbur kalmasının tek sebebi Türk Hükümetinin kararlı tutumudur. Alman “Spiegel” dergisi bu olguyu “die Türkei sitzt am längeren Hebel” (manivelanın uzun sapı Türkiye’nin elinde) sözleriyle kabul etti.

Kıssadan hisse:

  1. Türk STK’ları olarak yıllardır şunu söyledik: 1915 olayları hakkında yetkili bir mahkemece verilmiş bir karar olmadığından, Türkleri ve Türkiyeyi “soykırım” ile suçlayanların iddiaları temelsiz bir suçlamadır, yani iftiradır. Şimdi Alman Hükümeti de savunduklarımızı kabul etmiş oldu.
  2. Eğer Türkiye güçlü olmasaydı, haklı olmamız bir işe yaramayacak ve Alman Hükümeti bu hakikati kabul etmeyecekti.
  3. Demek ki haklı olmak yetmiyor, hakkı (adaleti) savunabilmek için ayrıca güçlü de olmak lazım.

İlgilenenler için hükümet sözcüsü Seibert’in sözlerinin tam metni:

Der Bundestag […] “hat mit einem Entschließungsantrag, der qua definitionem darauf zielt, Auffassungen zu politischen Fragen zum Ausdruck zu bringen – ohne dass diese rechtsverbindlich sind, so steht es übrigens auch auf der Homepage des Bundestages. In der Tat hat das Wort Völkermord rechtlich eine ganz bestimmte Legaldefinition und dies wird von den zuständigen Gerichten ausgelegt und festgestellt.

Alman Hükümet Sözcüsü Seibert’in resmi açıklamasını aşağıdaki bağlantıdan bizzat görüp dinleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=nrbUttRrghk

Bu konuda Spiegel dergisinde çıkmış olan iki yazı dikkate değerdir:

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/armenien-eine-distanzierung-die-nicht-so-heissen-darf-kommentar-a-1110658.html
http://www.spiegel.de/politik/ausland/angela-merkel-warum-die-bundesregierung-der-tuerkei-entgegen-kommt-a-1110666.html

Türkiye’yi ve Türkleri karalamak isteyenler Alman Hükümetinin “karar hukuken bağlayıcı değildir” açıklamasından son derece rahatsız oldular. Aşağıda iki örneğini verdiğimiz hiddet dolu tepkiler soykırım iftiracılarının uğradıkları hezimetle nasıl sarsıldıklarını gösteriyor.

http://www.faz.net/aktuell/feuilleton/debatten/die-bundesregierung-verbiegt-sich-fuer-erdogan-14417755.html

https://www.linksfraktion.de/presse/pressemitteilungen/detail/kotau-vor-erdogan-ist-ein-ungeheuerlicher-skandal/

Almanya’da Türkiye’yi ve Türkleri karalama faaliyetleri devam edecektir. Okullarda „soykırım“ iddiasını sanki hakikatmış gibi anlatmak istiyorlar. Elbirliğiyle bu karalamaları engelleyeceğiz.

Soykırım iftirasını çürüten ve bu iftiraya karşı neler yapabileceğimizi anlatan sunumularımızı sitemizden yada info@dialogfurfrieden.org adresinden isteyebilirsiniz.

Share This:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

29Eyl 2016

Merkel hükümeti Alman Parlamentosunun „soykırım“ suçlamasının 
hukuken bir kıymeti olmadığını kabul etti: 2 Eylül 2016 günü Merkel Hükümeti üç aylık bir gecikmeyle Alman Parlamentosunun soykırım iftirasının HUKUKEN BAĞLAYICI OLMADIĞINI, bunun yalnızca bir “siyasi karar” olduğunu RESMEN açıkladı. Alman Hükümeti ayrıca soykırım iddiasının isabetli olup olmadığına ancak “YETKİLİ MAHKEMENİN KARAR VEREBİLECEĞİNİ” de belirtti. Böylece Merkel Hükümeti, […]

18Tem 2016

İstanbul’dan Diyarbakır’a, İzmir’den Erzurum’a kadar memleketin neredeyse her şehrinde demokrasiye ve ay yıldızlı bayrağa bağlılıktan başka silahı olmayan yüzbinlerce vatandaş bedenlerini Cumhuriyet’e siper etti. Yüzlerce şehit verme pahasına darbecileri püskürttü. Hükümet ve Cumhurbaşkanı vatandaşlara öncülük ettiler. Medya darbecilere boyun eğmedi. Cumhuriyetimizin kurucusu Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tanklara ve bombalara karşı koyup oybirliği ile milletin büyük […]

06Ara 2015

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülünce Putin’in başlattığı Türkiye düşmanı propaganda Sovyet Rusyanın ilk dışişleri bakanı Çiçerin’in  98 yıl önceki itirafını hatırlattı: Rahmetli Cemal Kutay hocamızdan okuyoruz: 3 Mart 1918 günü Osmanlı Devletiyle Sovyet Rusya Hükümeti arasında Birinci Dünya Harbine son veren Brest-Litovsk barış anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmayı Osmanlı Devleti […]